7 kereszt feletti dúr skálák (3. rész)

Témakör: | Hozzászólás: 7 darab

Érdekesség

Megfigyelhető, hogy 7 keresztenként mindig kap a dúr skála egy plusz keresztet, azaz egy ISZ végződést, és ugyanez elmondható a hangjaira is. Ha összehasonlítjuk az 1#-es G dúr skálát a 8#-es Gisz dúr skálával, akkor ezt azonnal láthatjuk is. Ebből azt következik, hogy a hetes szabály alkalmazásával bármennyi kereszttel rendelkezik egy dúr skála, meg tudjuk állapítani, hogy melyik lesz az. Pl.:

Melyik lesz az a dúr skála, aminek 26# az előjegyzése, és melyek lesznek a hangjai?

Megoldás: osszuk el a 26-ot 7-tel. 26 : 7 = 3 és a maradék 5 lesz. Ez azt jelenti, hogy 3 szorosan (az eredmény miatt) lesz felemelve minden hang az 5 keresztes (a maradék miatt) skálához képest. Az 5 keresztes a H dúr skála, tehát a 26 keresztes skála a H### dúr, vagyisz a Hisziszisz dúr skála lesz. Hangjait szintén származtathatjuk a H dúrból:

H dúr: H C# D# E F# G# A#

H### dúr: H### C#### D#### E### F#### G#### A####

betükkel kiírva pedig:

Hisziszisz Ciszisziszisz Diszisziszisz Eisziszisz Fiszisziszisz Giszisziszisz Aiszisziszisz

Ezt a módszert visszafelé is alkalmazhatjuk:

Hány kereszt az előjegyzése a GISZISZISZ dúr skálának?

Megoldás: A G hang 3 szorosan van felemelve, a G dúr skálának 1 kereszt az előjegyzése. Tehát megszorozzuk a 7-et 3-al, és mivel a maradék 1 lesz, ezt még hozzáadjuk, így az eredmény 22. A választ tehát: a Gisziszisz dúr skála előjegyzése 22 kereszt.

A hetes szabály alkalmazásával látható, hogy bármilyen keresztes dúr skálát meg tudunk így kapni.

7 hozzászólás

Yoko írta:
    2009. október 11.

A szerkesztokhoz:

Remek hogy vegre valaki mer 26#-et emlegetni es nem utasit el kategorikusan mindent 6# utan! Eljen!

Zsoly írta:
    2009. október 13.

Köszönöm szépen az egész lecke sorozatot…

Rebecca írta:
    2009. november 7.

Esz-Dúr-ban mi az előjegyzés? (válasz: 3b)

Karoly írta:
    2010. június 4.

Mindem tiszteletem a szerkesztőnek, és a Yoko nevü hozzászólónak, jópár dolgot sikerült letisztáznom a leckék elolvasása folyamán, és türelmetlenűl várom a folytatást.

Udvardi Richárd írta:
    2010. július 21.

Zongora tanfolyamra szeretnék indulni s amit meg szerettem volna tanulni itt tanultam meg. Köszi szépen.:)

Fishbone írta:
    2011. június 27.

Ezeknek a skáláknak létezik gyakorlati hasznuk, vagy csak elméleti általánosítás a lényege?

Zsoly írta:
    2011. november 1.

Miért hagytad abba? annyira jó az oldal!!! Légyszíves folytasd! :)

Hozzászólás írása

You must be logged in to post a comment.