Módosító jelek (7. lecke)
Témakör: Zenei alapok | Hozzászólás: 38 darabKorábbi leckénél láthattuk, hogy a fehér billentyűkön (törzshangok) kivül feketék is találhatóak egy zongorán. A módosító jelek, mint ahogy az a nevükből is következik a törzshangok, illetve szolmizációs hangok módosítására szolgálnak. A hangokat fel lehet emelni és le lehet szállítani fél hanggal. Ekkor egy módosított hangot kapunk, melynek elnevezése a hang + egy végződés. A módosításokat több lépcsőben is el lehet végezni, így léteznek többszörösen módosított hangok is.
3 féle módosító jel létezik:
- Kereszt: felemeli az adott hangot fél hanggal. A végződés minden esetben ISZ, melyet a hang neve után kell mondani. Pl. ha egy F hang előtt keresztet látunk a kottában, akkor a hang neve FISZ lesz. Ha 2 kereszt van az F hang előtt, akkor a hang neve FISZISZ (a dupla keresztet x-szel szokás jelölni). Tehát dupla felemelés esetén a végződés duplázódik, tripla esetén triplázódik, és így tovább, azonban már a dupla módosítás is ritka.
- Bé: leszállítja a hangokat fél hanggal. A végződés a magyar nyelvtan szabályainak megfelelően magánhangzó esetén SZ, mássalhangzó esetén ESZ. Egyetlen kivétel van, a H hang. Ha leszállítjuk fél hanggal, nem HESZ lesz a neve, hanem B (ejtsd: bé). Dupla leszállítás esetén értelemszerűen duplázódik a végződés a kereszthez hasonlóan az ábrán látható módon. Ha a H hang előtt kettő bé van, akkor a neve BEBÉ.
.
- Feloldó jel: a korábban bével vagy kereszttel módosított hangot feloldja. A végződés törlődik. Értelemszerűen 1 feloldó jel csak egyszeresen oldja fel a hangot, ha már duplán van módosítva, annak teljes feloldásához két feloldó jel szükséges.
A módosító jelek fontos szabálya
Ha a módosító jel a sor elején van (ezt hívjuk előjegyzésnek), akkor az egész sorra, ha pedig egy ütemen belül helyezkedik el (ilyet látunk a fenti képeken), akkor csak azon az ütemen belül az utána következő hangokra vonatkozik.
Érdekesség: angol nyelvterületen használt kották esetén nincsen H hang, ott azt egy sima B-vel szokás jelölni, a leszállított B hang jelölése pedig B + a felső indexben egy ki bé módosító jel, ahogy az a fenti ábrán is látszik.
2009. április 28.
Sziasztok!
Ha az E hang előtt KERESZT van, akkor az F-nek számít?
Fél hang felemelés…van itt egy kottám, amiben ilyen van.
Köszi,
Dóri
2009. április 28.
Szia Dóri!
NEM! Próbálj picit gondolkodni. Mit csinál a kereszt? Felemeli az adott hangot fél hanggal, és kap egy végződést. Az F hang micsoda? Az nem felemelt, hanem törzshang, tehát nem keverendő össze a kettő. A kérdésedre a választ te magad is kitalálhatod. Ha az E hangot felemeljük, akkor EISZ hangot kapunk. Az más kérdés, hogy zongorán, vagy gitáron (nem tudom, milyen hangszeren játszol) tulajdonképpen ugyanazt a hangot szólaltatod meg, mintha F lenne, de az elnevezés más.
2009. június 17.
Sziasztok!
Ha a H hang előtt kereszt van, akkor a C billentyűt kell ezalatt érteni?
Köszi: Ági
2009. június 17.
Szia Ági!
Ha a H hang előtt kereszt van, akkor a hang neve HISZ lesz. Természetesen az arra adatott hangszerek esetén a “c” hangot kell megszólaltatni. Pl. zongora, gitár, stb. Ugyanakkor más (kisebb) a frekvenciája egy HISZ hangnak, mint egy C-nek, amit egy átlagos emberi fül, lehet nem is érzékel. Viszont művészek meghallják, és az arra alkalmas hangszeren külön is szólaltatják meg a 2 hangot. Pl. hegedű..
2009. július 1.
én annyit szeretnék kérdezni h akukusztikus gitáron az esz hangot hanyadik hur hanyadik érintöben kell legofni?
kszi
2009. július 1.
Szia Judit!
Mivel az E hangból származik úgy, hogy fél hanggal leszállítjuk, így pontosan az E hang előtti bundot kell lefogni.
2009. július 1.
kszönöm de még azt szeretném kérdezni h ha b előjegyzés van akkor mindig ezt kell csinálni? hogy a hang -amiböl származik- elötti bundod kell lefogni?
2009. július 1.
A leírásban olvasható, hogy a b módosító jel mindig leszállítva az adott hangot fél hanggal. Ez a rendeltetése. Ebből következik a válasz a kérdésedre.
2009. augusztus 17.
Már bocsánat, de a klasszikus zenei gyakorlatban a kétszeres módosítójelek feloldása is a feloldójellel történik. Ha kétszeres módosítást egyszeres követ, akkor egyszerűen az egyszerest írják ki. A kottapélda negyedik ütemének második hangja ezért H, az ötödik ütem második hangja pedig G. Olyan, hogy két feloldójel kellene, egyszerűen nincs. Általános szabály, hogy a módosítójel abszolút módon jelöli a módosítás végeredményét. Ha G előtt egy bé van, akkor az mindig Gesz, ha bebé, akkor mindig Geszesz, ha feloldójel, akkor mindig G. Ennyi.
2009. október 11.
Haderadi irasa nyoman azon kivul hogy igaza van azt szeretnem mondani hogy akik ezt tanuljak – tehat meg nem tudjak – azoknak preciz pontos informaciora van szukseguk, kulonben elbizonytalanodnak ez osszezavarodnak. Haderadri augusztus 17-en irt, ma pedig oktober 11. van. Ennyi ido alatt mar kijavithattak volna a hibat! Vegyek le a hibas kottareszletet es tegyenek fel egy helyeset. Segitek ha szukseg van ra, csak csinaljuk mar!
2009. október 11.
Ezen kivul fontos lenne azt is megjegyezni, hogy az elojegyzes minden oktavon belul ertelmezendo, azaz egy kereszt az F vonalan egy masik oktavban levo F-et is Fisz-sze valtoztat. Ezzel szemben egy modosito jel szigoruan csak abban az oktavban teszi ezt amelyikben kitettek, tehat pl egy kereszt egy G hang elott nem valtoztat megy egy egy oktavval feljebbi G hangot.
2009. november 18.
Ha például van ##-es előjegyzésem, (amikor a D’ helyén van a dó) és van pl egy # módosítójelem mi történik? Leírnád légyszíves nekem ilyenkor a skála hangjait?
Vagy ilyen eset nincs is??
Előre is nagyon szépen köszönöm a választ.
2009. november 18.
Ezt nem igazán értem. 2 keresztes az előjegyzés, addig ok. Ha valahol van egy kereszt a kottán belül, akkor értelemszerűen fel kell azt a hangot emelni fél hanggal.
2009. november 18.
Ja értem! Azért köszönöm.
Most a kérdésem csak az lenne, hogy ha van mondjuk # előjegyzés akkor a dó a G’ helyére kerül. És akkor minden szolmizációs hang eggyel feljebb csúszik? Tehát a ré is az A helyén lesz?
2009. november 18.
Értelemszerűen mennek akkor a szolmizációs hangok is, igen. De a C-hez képest nem eggyel csúszik fel. De valóban az A lesz a ré.
2010. január 17.
Tisztelt Szerkesztő úr!
Hogy bírod? Minden elismerésem a tiéd!
Ja, gratula! Csodálatos, egyszerű érthető az oldal!
Az tényleg jó lenne,ha a feladatok megoldását is közölnéd,ha időd engedi! További jó munkát!
2010. március 1.
nem ha # van az E előtt akkor az eisz-lessz:D
2010. március 1.
bocsi elkéstem:)
2010. március 1.
egyébként hnap felvételizek a zeneművészetibe.és tök jó az oldal grat!
2010. szeptember 5.
Németországban más hangneveket használnak?
Ugy tudtam a zenei elnevezések nemzetköziek.
Egy német Wikipédia oldalon találtam, hogy a leszállitott B hangot(ami nálunk Bebé)ott
Heszesz-nek hivják.
Tehát most melyik a helyes?
Vagy a “Bebé” hang csak magyar?
2010. szeptember 6.
A “Bebé” egyértelműen egy magyar elnevezés, a kottában láthatod, hogy a B hang mellett 2bé módosító jel van, az pedig a nemzetközi jelölés. Amerikai kottákban a módosítatlan H hang sem létezik, mert ott simán B-nek jelölik, ezért innen ered a módosított neve nálunk. Kíváncsi lennék arra a német wikipedia-ra, linkeld be.
2010. szeptember 6.
A magyar ‘h’ hangnak az eredeti neve ‘h’, meg nemetul is, Bach-tol ered. Az eredeti b hang (a-tol felhang tavolsagra) nem volt franko egy c-dur skalahoz, jobban esett egy masik verzio felhanggal megemelve. Mivel az abc betui a-g-ig voltak hasznalva, az uj hang megkapta a kovetkezo betut, a ‘h’-t. Ezert van ‘h’ is meg ‘b’ is. Kesobb ugyanezt a mokat bevetettek az osszes tobbi hangnal ugy hogy amikor a leszallitott verzio kellett akkor kicsi b-t tettek ele (nahat, a be elojegyzes) amikor meg az eredeti hang kellett akkor meg kicsi h-t (nahat, a feloldo jel).
Amugy kb ugyan ebben az idoben JS Bachnak es par tanitvanyanak volt egy masik hangja is, az ‘i’, asszem valahol az f kornyeken. Ugy emlekszem az e es a fesz az nem pontosan ugyan az volt nekik. Akkoriban a postakurtok erre az ‘i’ hangra voltak behangolva.
A nemetek valoszinuleg azert hasznalnak heszt, hogy hogy szabvanyos legyen a hang nevenek eloallitasa. Ha a g leszallitva gesz akkor a h leszallitva hesz. A heszeszt azt ketlem. Wikipediaval vigyazni kell, rettetetesen pontatlan (volt) a zeneben.
Ugyanezert van angolszasz orszagokban B es B-flat. Ha mar egyszer B-nek hivjak es tartani akarjak magukat az elnevezesi szokasokhoz akkor G -> Gb es B -> Bb. Hat ennyi.
2010. szeptember 6.
Én is csodálkoztam a “Heses” hangon – és mivel egy gitárforumon is találkoztam vele -utánakerestem :
http://de.wikipedia.org/wiki/Versetzungszeichen
érdekes hogy ök is B-t mondanak a leszállitott H-ra.
De a duplán leszállitott H-ra Heset mondanak?
Ki érti ezt?
Vagy valaki “amatör” csinált egy Vikipédia-oldalt ,és mindenki átveszi onnan???
Üdv mindenkinek.
2010. szeptember 7.
Ez valóban, tényleg érdekes. Szerintem tudják, hogy a H leszállítva B, de nem tudják, hogyan kettőzzék meg, ha duplán van leszállítva, ezért tudatlanságból odaírták a Heses-t. Ez persze nem tudományos magyarázat, csak egy tipp. Ha ennyire foglalkoztat, és van rá időd, felveheted a kapcsolatot a szerkesztővel, és rákérdezhetsz, hogy miért azt írta oda. Egyelőre nekem is valótlannak tűnik a Heses hang kiléte.
Yoko-nak ismét köszönjük a részletes választ, és magyarázatot!
2010. szeptember 7.
Ja a DUPLAN leszallitott! Igy mar ertheto. A ketszer leszallitott h logikusan heszesz lenne nem? H – be – heszesz vagy h – be – bebe. Vagy h- hesz – heszesz. Ezekbol lehet valasztani. Nekem mindegy csak legyen kovetkezetes. Persze ez nem azon mulik hogy en mit gondolok.
A wikipediaval mar egy csomot vitatkoztam, mindig az volt a valaszuk hogy akkor javitsam ki en. Inkabb megtanultam hogy nem megbizhato. Szakmai kerdesekben szakemberekre es altaluk irt szakkonyvekre kell hallgatni nem “gyertek mindenki csinalja egyutt” enciklopediakra.
2010. szeptember 11.
Sziasztok,én vagyok ismét.
A következöket másoltam ki a Brokhaus(Lexikonsorozat)
linkjéböl.
“Das Doppelkreuz (x ) erhöht eine Note um zwei Halbtöne, und es wird die Silbe “isis” an den Notennamen angehängt, das Doppel-b (bb) erniedrigt eine Note um zwei Halbtöne und es wird die Silbe “eses” an den Notennamen angehängt (Ausnahme: ases und heses).
Musiklehre Online”
Tehát itt Németországban a dupla b elöjelnél
Ases-t és Heses-t mondanak.
Hogy miért érdekel a téma ennyire?
Mert Németországban élek – és zenetanár(hegedü) vagyok!
Ezekszerint én évekig “rosszul tanitottam” ezt a témakört.Juj de ciki……
De hát nem gondoltam volna hogy eltéres van a magyar és a német metodus között.
Ezek szerint ha egy magyar zenész “Bebé-t” mond,
más zenészek néznek rá mint az a bizonyos borjú
az újkapura:)
2010. október 2.
Sziasztok!
A sor elején lévő módosító jel az adott hang alsó és felső hangjára is vonatkozik?
(én eddig úgy gondoltam, hogy nem , de találkoztam egy olyan kottával ahol ez a megdőlt)
2010. október 4.
Csimpi, mi az hogy ” az adott hang also es felso hangjara”? Arra gontolsz hogy a tobbi oktavban levol ugyanolyan hangra?
Olyan nincs hogy sor elejen levo modosito jel. Azt elojegyzesnek hivjuk es kategorikusan elkulunitjuk a modositojeltol mert teljesen mast csinalnak.
Az elojegyzes a sor elejen van es azt mutatja meg hogy milyen hangok vannak a skalankban. Magyarul hogy hol van a do (es nem azt hogy mi a hangnem). Ha az elojegyzes 1 kereszt akkor az a galaxis osszes f hangjat fisz-re valtoztatja, minden oktavban, nem csak azon a vonalon ahol maga a kereszt van. Ez normalisan a darab vegeig ervenyben van. Ez alol egyetlen egy kivetel van, amikor uj elojegyzest mutatunk be, modjuk ket keresztet. Onnantol kezdve fisz es cisz amig vege nincs a darabnak vagy amig mast nem mondunk.
Ezzel szemben a modosito jel egy egyszeri kivetel. Kizarolag azokat a hangokat erinti amik a vele azonos vonalrendszerben azonos vonalon vagy vonalkozben vannak a modosito jel utan. Mas oktavokban nem modosit. Csak abban az utemben van ervenyben amelyikben kitesszuk. Az utemvonal rorli es NEM kell feloldani a kovetkezo utemben sem mas oktavokban.
2010. december 12.
Sziasztok Gergő vagyok!
Az lenne a kérdésem az előjegyzésekkel kapcsolatban, hogy ha kettőt írnék le belőle, (pl:a #-ból) az elsőhöz képest hova kell írni a másodikat és a harmadikat?
2010. december 13.
A választ ezen az oldalon találod meg: http://www.zeneiskolam.hu/zeneora/keresztes-dur-skalak-2-resz.zeneiskola Adott, hogy hány keresztnél melyik hangokat kell módosítani. 2 keresztnél például az F és C hangot kell felemelni, így lesz Fisz és Cisz. Üdv.
2011. január 3.
Ha jól értem ez a H-B kérdés elsősorban magyar különcködésről szól. Kicsi ország vagyunk ahhoz, hogy a mi kottáink terjedjenek el, ma a világháló korában. Nem lenne logikusabb egy nemzetközi, egységes jelölés és megnevezés? Mert a többi hangot minden nyelven ugyanúgy olvassák (legalábbis azt hiszem)…
A másik kérdeésem pedig az, hogy a do-re-mi… hangokat is lehet felemelni illetve leszállítani? Ha lehet az hogy történik?
2011. január 3.
A H-B kerdes az nem egyedi kulonckodes. Sok orszag ugy hivja oket mint mi. Az hogy a H-t B-nek hivjak az csak egy angolszasz “botlas”. Ha Bach-nak jo volt a H akkor nekem is jo lesz.
Szolfezs:
C durban:
C# – DI
D# – RI
F# – FI
G#- SZI
B – TA
Ami nagyon fontos az a FI meg a TA. Ha azokat tudod, akkor tudsz dominansba/szubdominansba modulalni illetve az osszes modban tudsz szolmizalni.
2011. február 6.
4 b-él melyik 4 b-s hangot kell lefogni a zongorán?
2011. március 23.
Szia!Azt szeretném kérdezni, hogy ha mind a hét kereszt v. bé ki van téve akkor az előjegyzésben milyen sorrendben kell őket kiírni?
2011. július 4.
Ha kettő b van az milyen ?
2011. július 25.
Ha jól értem, akkor magyar kottában a a fél hanggal leszállított “H” a “B”,viszont az angol nyelvterületen nincs “H” hang, hanem helyette van “B”.Ezek szerint a “B” és “B” hang között fél hang van attól függően, hogy milyen kottát nézünk. Nem?
2011. szeptember 20.
a Zeneiskola 3.-4. sárga könyvben a 11. oldalon a 10. J.S.Bach c-dúr prelúdium-nak a 3. sorában az f kucs 1. hangja fölött van 1 kereszt és fölötte 1 jel, az mit jelent?
2011. szeptember 21.
Egy keresztnél mi a dó?????