Módosító jelek (7. lecke)

Témakör: | Hozzászólás: 38 darab

Korábbi leckénél láthattuk, hogy a fehér billentyűkön (törzshangok) kivül feketék is találhatóak egy zongorán. A módosító jelek, mint ahogy az a nevükből is következik a törzshangok, illetve szolmizációs hangok módosítására szolgálnak. A hangokat fel lehet emelni és le lehet szállítani fél hanggal. Ekkor egy módosított hangot kapunk, melynek elnevezése a hang + egy végződés. A módosításokat több lépcsőben is el lehet végezni, így léteznek többszörösen módosított hangok is.

3 féle módosító jel létezik:

  • Kereszt: felemeli az adott hangot fél hanggal. A végződés minden esetben ISZ, melyet a hang neve után kell mondani. Pl. ha egy F hang előtt keresztet látunk a kottában, akkor a hang neve FISZ lesz. Ha 2 kereszt van az F hang előtt, akkor a hang neve FISZISZ (a dupla keresztet x-szel szokás jelölni). Tehát dupla felemelés esetén a végződés duplázódik, tripla esetén triplázódik, és így tovább, azonban már a dupla módosítás is ritka.
  • Bé: leszállítja a hangokat fél hanggal. A végződés a magyar nyelvtan szabályainak megfelelően magánhangzó esetén SZ, mássalhangzó esetén ESZ. Egyetlen kivétel van, a H hang. Ha leszállítjuk fél hanggal, nem HESZ lesz a neve, hanem B (ejtsd: bé). Dupla leszállítás esetén értelemszerűen duplázódik a végződés a kereszthez hasonlóan az ábrán látható módon. Ha a H hang előtt kettő bé van, akkor a neve BEBÉ.

.

  • Feloldó jel: a korábban bével vagy kereszttel módosított hangot feloldja. A végződés törlődik. Értelemszerűen 1 feloldó jel csak egyszeresen oldja fel a hangot, ha már duplán van módosítva, annak teljes feloldásához két feloldó jel szükséges.

A módosító jelek fontos szabálya

Ha a módosító jel a sor elején van (ezt hívjuk előjegyzésnek), akkor az egész sorra, ha pedig egy ütemen belül helyezkedik el (ilyet látunk a fenti képeken), akkor csak azon az ütemen belül az utána következő hangokra vonatkozik.

Érdekesség: angol nyelvterületen használt kották esetén nincsen H hang, ott azt egy sima B-vel szokás jelölni, a leszállított B hang jelölése pedig B + a felső indexben egy ki bé módosító jel, ahogy az a fenti ábrán is látszik.


38 hozzászólás

  1. 1
    Dóri írta:
    2009. április 28.

    Sziasztok!
    Ha az E hang előtt KERESZT van, akkor az F-nek számít?
    Fél hang felemelés…van itt egy kottám, amiben ilyen van.

    Köszi,
    Dóri


  2. 2
    Szerkesztő írta:
    2009. április 28.

    Szia Dóri!

    NEM! Próbálj picit gondolkodni. Mit csinál a kereszt? Felemeli az adott hangot fél hanggal, és kap egy végződést. Az F hang micsoda? Az nem felemelt, hanem törzshang, tehát nem keverendő össze a kettő. A kérdésedre a választ te magad is kitalálhatod. Ha az E hangot felemeljük, akkor EISZ hangot kapunk. Az más kérdés, hogy zongorán, vagy gitáron (nem tudom, milyen hangszeren játszol) tulajdonképpen ugyanazt a hangot szólaltatod meg, mintha F lenne, de az elnevezés más.


  3. 3
    Ági írta:
    2009. június 17.

    Sziasztok!

    Ha a H hang előtt kereszt van, akkor a C billentyűt kell ezalatt érteni?

    Köszi: Ági


  4. 4
    Szerkesztő írta:
    2009. június 17.

    Szia Ági!

    Ha a H hang előtt kereszt van, akkor a hang neve HISZ lesz. Természetesen az arra adatott hangszerek esetén a “c” hangot kell megszólaltatni. Pl. zongora, gitár, stb. Ugyanakkor más (kisebb) a frekvenciája egy HISZ hangnak, mint egy C-nek, amit egy átlagos emberi fül, lehet nem is érzékel. Viszont művészek meghallják, és az arra alkalmas hangszeren külön is szólaltatják meg a 2 hangot. Pl. hegedű..


  5. 5
    judit írta:
    2009. július 1.

    én annyit szeretnék kérdezni h akukusztikus gitáron az esz hangot hanyadik hur hanyadik érintöben kell legofni?
    kszi


  6. 6
    Szerkesztő írta:
    2009. július 1.

    Szia Judit!

    Mivel az E hangból származik úgy, hogy fél hanggal leszállítjuk, így pontosan az E hang előtti bundot kell lefogni.


  7. 7
    judit írta:
    2009. július 1.

    kszönöm de még azt szeretném kérdezni h ha b előjegyzés van akkor mindig ezt kell csinálni? hogy a hang -amiböl származik- elötti bundod kell lefogni?


  8. 8
    Szerkesztő írta:
    2009. július 1.

    A leírásban olvasható, hogy a b módosító jel mindig leszállítva az adott hangot fél hanggal. Ez a rendeltetése. Ebből következik a válasz a kérdésedre.


  9. 9
    Haderadi írta:
    2009. augusztus 17.

    Már bocsánat, de a klasszikus zenei gyakorlatban a kétszeres módosítójelek feloldása is a feloldójellel történik. Ha kétszeres módosítást egyszeres követ, akkor egyszerűen az egyszerest írják ki. A kottapélda negyedik ütemének második hangja ezért H, az ötödik ütem második hangja pedig G. Olyan, hogy két feloldójel kellene, egyszerűen nincs. Általános szabály, hogy a módosítójel abszolút módon jelöli a módosítás végeredményét. Ha G előtt egy bé van, akkor az mindig Gesz, ha bebé, akkor mindig Geszesz, ha feloldójel, akkor mindig G. Ennyi.


  10. 10
    Yoko írta:
    2009. október 11.

    Haderadi irasa nyoman azon kivul hogy igaza van azt szeretnem mondani hogy akik ezt tanuljak – tehat meg nem tudjak – azoknak preciz pontos informaciora van szukseguk, kulonben elbizonytalanodnak ez osszezavarodnak. Haderadri augusztus 17-en irt, ma pedig oktober 11. van. Ennyi ido alatt mar kijavithattak volna a hibat! Vegyek le a hibas kottareszletet es tegyenek fel egy helyeset. Segitek ha szukseg van ra, csak csinaljuk mar!


  11. 11
    Yoko írta:
    2009. október 11.

    Ezen kivul fontos lenne azt is megjegyezni, hogy az elojegyzes minden oktavon belul ertelmezendo, azaz egy kereszt az F vonalan egy masik oktavban levo F-et is Fisz-sze valtoztat. Ezzel szemben egy modosito jel szigoruan csak abban az oktavban teszi ezt amelyikben kitettek, tehat pl egy kereszt egy G hang elott nem valtoztat megy egy egy oktavval feljebbi G hangot.


  12. 12
    Milly írta:
    2009. november 18.

    Ha például van ##-es előjegyzésem, (amikor a D’ helyén van a dó) és van pl egy # módosítójelem mi történik? Leírnád légyszíves nekem ilyenkor a skála hangjait?
    Vagy ilyen eset nincs is??
    Előre is nagyon szépen köszönöm a választ.


  13. 13
    Szerkesztő írta:
    2009. november 18.

    Ezt nem igazán értem. 2 keresztes az előjegyzés, addig ok. Ha valahol van egy kereszt a kottán belül, akkor értelemszerűen fel kell azt a hangot emelni fél hanggal.


  14. 14
    Milly írta:
    2009. november 18.

    Ja értem! Azért köszönöm.
    Most a kérdésem csak az lenne, hogy ha van mondjuk # előjegyzés akkor a dó a G’ helyére kerül. És akkor minden szolmizációs hang eggyel feljebb csúszik? Tehát a ré is az A helyén lesz?


  15. 15
    Szerkesztő írta:
    2009. november 18.

    Értelemszerűen mennek akkor a szolmizációs hangok is, igen. De a C-hez képest nem eggyel csúszik fel. De valóban az A lesz a ré.


  16. 16
    Benyó papa írta:
    2010. január 17.

    Tisztelt Szerkesztő úr!
    Hogy bírod? Minden elismerésem a tiéd!
    Ja, gratula! Csodálatos, egyszerű érthető az oldal!
    Az tényleg jó lenne,ha a feladatok megoldását is közölnéd,ha időd engedi! További jó munkát!


  17. 17
    barbííí írta:
    2010. március 1.

    nem ha # van az E előtt akkor az eisz-lessz:D


  18. 18
    barbííí írta:
    2010. március 1.

    bocsi elkéstem:)


  19. 19
    barbííí írta:
    2010. március 1.

    egyébként hnap felvételizek a zeneművészetibe.és tök jó az oldal grat!


  20. 20
    Attila írta:
    2010. szeptember 5.

    Németországban más hangneveket használnak?
    Ugy tudtam a zenei elnevezések nemzetköziek.
    Egy német Wikipédia oldalon találtam, hogy a leszállitott B hangot(ami nálunk Bebé)ott
    Heszesz-nek hivják.
    Tehát most melyik a helyes?
    Vagy a “Bebé” hang csak magyar?


  21. 21
    Szerkesztő írta:
    2010. szeptember 6.

    A “Bebé” egyértelműen egy magyar elnevezés, a kottában láthatod, hogy a B hang mellett 2bé módosító jel van, az pedig a nemzetközi jelölés. Amerikai kottákban a módosítatlan H hang sem létezik, mert ott simán B-nek jelölik, ezért innen ered a módosított neve nálunk. Kíváncsi lennék arra a német wikipedia-ra, linkeld be.


  22. 22
    Yoko írta:
    2010. szeptember 6.

    A magyar ‘h’ hangnak az eredeti neve ‘h’, meg nemetul is, Bach-tol ered. Az eredeti b hang (a-tol felhang tavolsagra) nem volt franko egy c-dur skalahoz, jobban esett egy masik verzio felhanggal megemelve. Mivel az abc betui a-g-ig voltak hasznalva, az uj hang megkapta a kovetkezo betut, a ‘h’-t. Ezert van ‘h’ is meg ‘b’ is. Kesobb ugyanezt a mokat bevetettek az osszes tobbi hangnal ugy hogy amikor a leszallitott verzio kellett akkor kicsi b-t tettek ele (nahat, a be elojegyzes) amikor meg az eredeti hang kellett akkor meg kicsi h-t (nahat, a feloldo jel).

    Amugy kb ugyan ebben az idoben JS Bachnak es par tanitvanyanak volt egy masik hangja is, az ‘i’, asszem valahol az f kornyeken. Ugy emlekszem az e es a fesz az nem pontosan ugyan az volt nekik. Akkoriban a postakurtok erre az ‘i’ hangra voltak behangolva.

    A nemetek valoszinuleg azert hasznalnak heszt, hogy hogy szabvanyos legyen a hang nevenek eloallitasa. Ha a g leszallitva gesz akkor a h leszallitva hesz. A heszeszt azt ketlem. Wikipediaval vigyazni kell, rettetetesen pontatlan (volt) a zeneben.
    Ugyanezert van angolszasz orszagokban B es B-flat. Ha mar egyszer B-nek hivjak es tartani akarjak magukat az elnevezesi szokasokhoz akkor G -> Gb es B -> Bb. Hat ennyi.


  23. 23
    Attila írta:
    2010. szeptember 6.

    Én is csodálkoztam a “Heses” hangon – és mivel egy gitárforumon is találkoztam vele -utánakerestem :

    http://de.wikipedia.org/wiki/Versetzungszeichen

    érdekes hogy ök is B-t mondanak a leszállitott H-ra.
    De a duplán leszállitott H-ra Heset mondanak?
    Ki érti ezt?

    Vagy valaki “amatör” csinált egy Vikipédia-oldalt ,és mindenki átveszi onnan???
    Üdv mindenkinek.


  24. 24
    Szerkesztő írta:
    2010. szeptember 7.

    Ez valóban, tényleg érdekes. Szerintem tudják, hogy a H leszállítva B, de nem tudják, hogyan kettőzzék meg, ha duplán van leszállítva, ezért tudatlanságból odaírták a Heses-t. Ez persze nem tudományos magyarázat, csak egy tipp. Ha ennyire foglalkoztat, és van rá időd, felveheted a kapcsolatot a szerkesztővel, és rákérdezhetsz, hogy miért azt írta oda. Egyelőre nekem is valótlannak tűnik a Heses hang kiléte.

    Yoko-nak ismét köszönjük a részletes választ, és magyarázatot!


  25. 25
    Yoko írta:
    2010. szeptember 7.

    Ja a DUPLAN leszallitott! Igy mar ertheto. A ketszer leszallitott h logikusan heszesz lenne nem? H – be – heszesz vagy h – be – bebe. Vagy h- hesz – heszesz. Ezekbol lehet valasztani. :) Nekem mindegy csak legyen kovetkezetes. Persze ez nem azon mulik hogy en mit gondolok.
    A wikipediaval mar egy csomot vitatkoztam, mindig az volt a valaszuk hogy akkor javitsam ki en. Inkabb megtanultam hogy nem megbizhato. Szakmai kerdesekben szakemberekre es altaluk irt szakkonyvekre kell hallgatni nem “gyertek mindenki csinalja egyutt” enciklopediakra.


  26. 26
    Attila írta:
    2010. szeptember 11.

    Sziasztok,én vagyok ismét.
    A következöket másoltam ki a Brokhaus(Lexikonsorozat)
    linkjéböl.

    “Das Doppelkreuz (x ) erhöht eine Note um zwei Halbtöne, und es wird die Silbe “isis” an den Notennamen angehängt, das Doppel-b (bb) erniedrigt eine Note um zwei Halbtöne und es wird die Silbe “eses” an den Notennamen angehängt (Ausnahme: ases und heses).
    Musiklehre Online”

    Tehát itt Németországban a dupla b elöjelnél
    Ases-t és Heses-t mondanak.

    Hogy miért érdekel a téma ennyire?
    Mert Németországban élek – és zenetanár(hegedü) vagyok!
    Ezekszerint én évekig “rosszul tanitottam” ezt a témakört.Juj de ciki……

    De hát nem gondoltam volna hogy eltéres van a magyar és a német metodus között.
    Ezek szerint ha egy magyar zenész “Bebé-t” mond,
    más zenészek néznek rá mint az a bizonyos borjú
    az újkapura:)


  27. 27
    Csimpi írta:
    2010. október 2.

    Sziasztok!

    A sor elején lévő módosító jel az adott hang alsó és felső hangjára is vonatkozik?
    (én eddig úgy gondoltam, hogy nem , de találkoztam egy olyan kottával ahol ez a megdőlt)


  28. 28
    Yoko írta:
    2010. október 4.

    Csimpi, mi az hogy ” az adott hang also es felso hangjara”? Arra gontolsz hogy a tobbi oktavban levol ugyanolyan hangra?
    Olyan nincs hogy sor elejen levo modosito jel. Azt elojegyzesnek hivjuk es kategorikusan elkulunitjuk a modositojeltol mert teljesen mast csinalnak.

    Az elojegyzes a sor elejen van es azt mutatja meg hogy milyen hangok vannak a skalankban. Magyarul hogy hol van a do (es nem azt hogy mi a hangnem). Ha az elojegyzes 1 kereszt akkor az a galaxis osszes f hangjat fisz-re valtoztatja, minden oktavban, nem csak azon a vonalon ahol maga a kereszt van. Ez normalisan a darab vegeig ervenyben van. Ez alol egyetlen egy kivetel van, amikor uj elojegyzest mutatunk be, modjuk ket keresztet. Onnantol kezdve fisz es cisz amig vege nincs a darabnak vagy amig mast nem mondunk.

    Ezzel szemben a modosito jel egy egyszeri kivetel. Kizarolag azokat a hangokat erinti amik a vele azonos vonalrendszerben azonos vonalon vagy vonalkozben vannak a modosito jel utan. Mas oktavokban nem modosit. Csak abban az utemben van ervenyben amelyikben kitesszuk. Az utemvonal rorli es NEM kell feloldani a kovetkezo utemben sem mas oktavokban.


  29. 29
    Czimmer Gergely írta:
    2010. december 12.

    Sziasztok Gergő vagyok!

    Az lenne a kérdésem az előjegyzésekkel kapcsolatban, hogy ha kettőt írnék le belőle, (pl:a #-ból) az elsőhöz képest hova kell írni a másodikat és a harmadikat?


  30. 30
    Szerkesztő írta:
    2010. december 13.

    A választ ezen az oldalon találod meg: http://www.zeneiskolam.hu/zeneora/keresztes-dur-skalak-2-resz.zeneiskola Adott, hogy hány keresztnél melyik hangokat kell módosítani. 2 keresztnél például az F és C hangot kell felemelni, így lesz Fisz és Cisz. Üdv.


  31. 31
    zamat írta:
    2011. január 3.

    Ha jól értem ez a H-B kérdés elsősorban magyar különcködésről szól. Kicsi ország vagyunk ahhoz, hogy a mi kottáink terjedjenek el, ma a világháló korában. Nem lenne logikusabb egy nemzetközi, egységes jelölés és megnevezés? Mert a többi hangot minden nyelven ugyanúgy olvassák (legalábbis azt hiszem)…

    A másik kérdeésem pedig az, hogy a do-re-mi… hangokat is lehet felemelni illetve leszállítani? Ha lehet az hogy történik?


  32. 32
    Yoko írta:
    2011. január 3.

    A H-B kerdes az nem egyedi kulonckodes. Sok orszag ugy hivja oket mint mi. Az hogy a H-t B-nek hivjak az csak egy angolszasz “botlas”. :) Ha Bach-nak jo volt a H akkor nekem is jo lesz.

    Szolfezs:
    C durban:
    C# – DI
    D# – RI
    F# – FI
    G#- SZI
    B – TA

    Ami nagyon fontos az a FI meg a TA. Ha azokat tudod, akkor tudsz dominansba/szubdominansba modulalni illetve az osszes modban tudsz szolmizalni.


  33. 33
    emily írta:
    2011. február 6.

    4 b-él melyik 4 b-s hangot kell lefogni a zongorán?


  34. 34
    96anna írta:
    2011. március 23.

    Szia!Azt szeretném kérdezni, hogy ha mind a hét kereszt v. bé ki van téve akkor az előjegyzésben milyen sorrendben kell őket kiírni?


  35. 35
    Blanka írta:
    2011. július 4.

    Ha kettő b van az milyen ?


  36. 36
    oximoron írta:
    2011. július 25.

    Ha jól értem, akkor magyar kottában a a fél hanggal leszállított “H” a “B”,viszont az angol nyelvterületen nincs “H” hang, hanem helyette van “B”.Ezek szerint a “B” és “B” hang között fél hang van attól függően, hogy milyen kottát nézünk. Nem?


  37. 37
    rÉka írta:
    2011. szeptember 20.

    a Zeneiskola 3.-4. sárga könyvben a 11. oldalon a 10. J.S.Bach c-dúr prelúdium-nak a 3. sorában az f kucs 1. hangja fölött van 1 kereszt és fölötte 1 jel, az mit jelent?


  38. 38
    zsófi írta:
    2011. szeptember 21.

    Egy keresztnél mi a dó?????


Hozzászólás írása

You must be logged in to post a comment.