Violinkulcs, vagy G-kulcs (4. lecke)
Témakör: Zenei alapok | Hozzászólás: 5 darabA második vonalról kezdjük el rajzolni a következőképpen:
Azért hívják G-kulcsnak, mert az (egyvonalas) G hang helyét jelöli a kottában, ami a második vonalon van (ahonnan kezdjük a kulcs írását). Az ábrán tehát a G hang látható.
*
Az abc-s hangok sorrendjét ismerve, innen már ki tudjuk számolni a többi hang helyét.
Értelemszerűen a sor végén levő C után újra D E stb. hangok jönnek, illetve a sor elején látható C hang előtt is H van, és így tovább. Ezek jelöléséhez, ha szükséges, pótvonal írható.
Megfigyelhető, hogy a hangjegyek szárai fel és lefelé is vannak húzva. Erre a szabály az, hogyha a hang a harmadik vonal alatt van, akkor felfelé, ha a harmadik vonal felett van, akkor lefelé húzzuk a szárát. Harmadik vonalon pedig tetszőlegesen eldönthető. Kivétel az, ha egy kulcsban több szólamot akarunk lejegyezni. Ezt a formát minden kulcsban így kell alkalmazni!
Nézzük meg, hogy a betűs kottánál leírt dal hogy néz ki vonalas kottában, abc-s hangnevekkel (C dúr skálában):
2010. január 23.
Nemrég kaptam gitárt születésnapomra és nem értem, hogy az abs-s hangokat hogyan lehet lejátszani rajta… Persze, fél-hangok, húr lefogás stb… Elmagyarázná valaki?
2010. január 24.
Kedves Hetti!
Gondolom 6 húros a gitárod. Minden bund fél hangnyi távolságot jelöl, és a húrok behangolása a mélytől a magasig, vagyis a vastag húrtól a vékonyig a következő: E – A – D – G – H – E
2010. február 16.
azért nem pontosan félhangot, mert nem minden hangnak van fél hangja! mert ha minden hangnak lenne félhangja akkor nem jönne ki a 12. bundra az oktáv
2010. február 17.
Mi az, hogy nem minden hangnak van félhangja? Ez értelmetlen mondat. Válaszomban a fél hang távolságot jelöl. A zenében egyébként mást nem is jelenthet! Te gondolom módosított hangokra gondoltál. Minden hangnak viszont végtelen sok módosított változata létezik.
2011. március 3.
Ajánlatos ezeket mind megtanulni!!!
mert még egyszer lehet, hogy hasznodra válhatnak!!!